Polski Ład 2.0 dla pracowników

Polski Ład 2.0 dla pracowników

1 lipca weszły w życie kolejne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany pod hasłem #Niskie podatki są niewątpliwie dużym wyzwaniem dla księgowych jak i dla samych podatników. Jakie dokładnie zmiany wprowadził rząd?

Dla pracowników:

 1. Obniżenie stawki podatkowej z 17% do 12%
 2. Niższa kwota wolna od podatku – z 425 zł miesięczne na 300 zł, co odpowiednio przekłada się na kwotę roczną z 5100 zł na 3600 zł
 3. Likwidacja ulgi dla klasy średniej
 4. Brak podwójnego liczenia zaliczek na podatek
 5. Dołączenie zasiłków macierzyńskich do katalogu przychodów zwolnionych (PIT-0)
 6. Nowe przepisy w uldze dla samotnych rodziców

Obniżenie stawki podatkowej
Niższa stawka podatkowa z 17 na 12% jest rekompensatą za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej w wysokości 7,75% od zaliczki na podatek w przepisach wprowadzonych 1 stycznia 2022 roku w Polskim Ładzie 1.0.

12% stawka podatku będzie obowiązywać już w wynagrodzeniach za czerwiec wypłacanych do 10 lipca – liczy się tutaj data wpływu środków pieniężnych na konto pracownika.

Niższa kwota wolna od podatku
Zmniejszenie kwoty wolnej od podatku wynika z wymienionej wyżej obniżki stawki podatkowej. Kwota wolna w wysokości 30 tys zł pomnożona przez stawkę 12% wynosi 3600 zł w skali roku, czyli 300 zł miesięcznie. O taką kwotę co miesiąc pomniejszana jest zaliczka na podatek dochodowy.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej
Rząd wycofał się z kontrowersyjnej ulgi, która uważana była za niesprawiedliwą i bardzo trudną do wyliczenia i stosowania. Wprowadził jednak możliwość jej zastosowania w rozliczeniu rocznym. Urząd Skarbowy sam będzie wyliczał za podatników kwotę tej ulgi i w przypadku nadpłaty podatku podatnik otrzyma od właściwego naczelnika US informację o wystąpieniu kwoty różnicy w terminie 21 dni od dnia złożenia zeznania PIT-37.

Brak podwójnego liczenia zaliczek na podatek
Przypomnijmy: Polski Ład 1.0 wprowadził dla kadrowych obowiązek porównywania zaliczek na podatek dochodowy obliczanych wg zasad z 2021 roku oraz po 1 stycznia 2022 roku. W zależności od tego, która zaliczka była korzystniejsza dla pracownika taką należało pobrać i odprowadzić do US. Nowe przepisy nie nakazują już stosowania tzw. rolowania zaliczek.

Dołączenie zasiłków macierzyńskich do katalogu przychodów zwolnionych (PIT-0)
W przypadku korzystania z jednego ze zwolnień tj. ulgi dla młodych (do 26 rż), ulgi dla rodzin 4+, ulgi na powrót oraz ulgi dla seniora, również przychody z zasiłków macierzyńskich będą zwolnione z opodatkowania do kwoty 85 528 zł.

Nowe przepisy w uldze dla samotnych rodziców
Nowelizacja wprowadziła ponownie przepisy obowiązujące do końca 2021 roku w których podatnik, który spełniał wszystkie warunki uprawniające do wspólnego rozliczenia z dzieckiem

1 lipca weszły w życie kolejne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany pod hasłem #Niskie podatki są niewątpliwie dużym wyzwaniem dla księgowych jak i dla samych podatników. Jakie dokładnie zmiany wprowadził rząd?

Pozostałe aktualności

Polski Ład 2.0 dla pracodawców

Dowiedz się jakie zmiany w podatkach dla przedsiębiorców przygotował rząd w projekcie…

Zmiany w ewidencji JPK i zastosowaniem kodów GTU na fakturach sprzedażowych

Zmiany w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w…

TARCZA 9.0

8 kwietnia 2021r. pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów będący…

Rozpoczęcie procesu umorzeń tarczy finansowej 1.0

PFR rozpoczął proces rozliczania i umarzania subwencji dla mikrofirm i MŚP w ramach Tarczy…

Polecają nas

 • TOMASZ WYMYSŁOWSKI

  Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Motoma Tomasz Wymysłowski

  "Chcielibyśmy polecić Biuro Rachunkowe Joanna Polak wszystkim przedsiębiorcom, który cenią sobie rzetelność i profesjonalizm w powierzonych zadaniach."

 • MACIEJ KARBOWSKI

  FHU Profes Maciej Karbowski

  "Pracownicy biura odznaczają się wysokimi kompetencjami, dużym zaangażowaniem w wykonywane obowiązki, a także wysokim poziomem kultury osobistej."

 • ROMAN BIZOŃ

  Usługi Remontowo- Budowlane "Robi"

  "Polecam tę Firmę ze względu na profesjonalne podejście do klienta. Wszelkie prace wykonywane są terminowo, rzetelnie, fachowo i w miłej atmosferze. Dużym plusem jest możliwość kontaktu z Właścicielką także poza standardowymi godzinami pracy. Polecam wszystkim Firmom, które poszukują niezawodnej obsługi księgowej i chcą spać spokojnie bez obaw."

 • LESŁAW POLINKIEWICZ

  Usługi Transportowe

  "Biuro rachunkowe prowadzi dokumentację księgową mojej firmy od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony z tej współpracy. Cenię sobie rzetelność z jaką personel biura rachunkowego podchodzi do wymagań klienta. Dzięki temu nigdy nie było problemu z wykonaniem jakiegoś dodatkowego zadania. Cenię sobie również terminowość wykonywanych zleceń oraz zaangażowanie wszystkich Pań tam pracujących."

 • MIROSŁAW DŁUGOŁĘCKI

  Miras Sklep Spozyczy Mirosław Długołęcki

  "Już od kilku lat współpracujemy razem z biurem rachunkowym Joanny Polak mam najlepsze zdanie o firmie. Nie mam żadnych zaległości, a księgowość prowadzona jest na bieżąco. Rzetelność terminowość i duży profesjonalizm oraz bardzo miły kontakt. Bardzo polecam."

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE